Po wieloletnim procesie prawomocnie wygraliśmy dla naszego Klienta odszkodowanie za spaloną halę magazynową. Odszkodowanie za pożar hali uzyskaliśmy z ubezpieczenia OC pojazdu mechanicznego, który w hali w chwili pożaru się znajdował. Do pożaru budynku doszło wskutek pozostawienia w nim bez nadzoru ładowarki teleskopowej z włączonym silnikiem. Na skutek awarii i powstania łuku elektrycznego ładowarka zapaliła się, a ogień szybko objął całą konstrukcję hali magazynowej. Pomimo podjętych działań ratunkowych, obiekt i całe jego wyposażenie doszczętnie spłonęły.
Ubezpieczenie OC posiadacza pojazdu czy ubezpieczenie OC rolnika?
W sprawie wystąpiło kilka zagadnień prawnych, mających znaczenie nie tylko dla tego procesu, ale dla szeregu spraw odszkodowawczych. Jednym z nich było pytanie, czy odszkodowanie za pożar hali powinno być wypłacone z ubezpieczenia OC pojazdu mechanicznego (ładowarki), czy z ubezpieczenia OC rolnika, który był jedną z osób obsługujących ten pojazd. Wyjaśnienie tej kwestii wymaga jednak odniesienia się do szczegółów stanu faktycznego sprawy. Halę, która uległa spaleniu, dzierżawiła od naszego Klienta osoba będąca rolnikiem i prowadząca gospodarstwo rolne. W hali tej rolnik (dzierżawca) przechowywał przedmioty związane z prowadzoną przez siebie działalnością rolniczą, w tym między innymi garażował tam ładowarkę teleskopową. Właścicielem ładowarki był jego brat. W dniu pożaru silnik pojazdu w celu jego rozgrzania bracia uruchomili wspólnie, wspólnie też pozostawili uruchomioną ładowarkę w hali bez niczyjego nadzoru na kilkadziesiąt minut. Wtedy doszło do pożaru.
Pozwany w sprawie ubezpieczyciel, u którego w zakresie OC ubezpieczona była ładowarka jako pojazd mechaniczny bronił się twierdząc, że odszkodowanie za pożar hali powinno być dochodzone z ubezpieczenia OC rolnika, a nie z ubezpieczenia OC pojazdu mechanicznego. Dzierżawca hali jako rolnik posiadał takie ubezpieczenie, ale w innym towarzystwie ubezpieczeniowym. Sąd Apelacyjny w Poznaniu nie przychylił się do tego stanowiska. Trafnie Sąd uznał, że skoro pojazd objęty był ubezpieczeniem OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, jego silnik w chwili zdarzenia był włączony, a sam pojazd wykorzystywany był jako środek transportu towarów, to właściwym jest dochodzenie odszkodowania z ubezpieczenia OC tego pojazdu. Natomiast ewentualne wyłączenie odpowiedzialności pozwanego ubezpieczyciela OC pojazdu na rzecz ubezpieczenia OC rolnika możliwe jest tylko wtedy, gdy spełnione zostaną wszystkie przesłanki wynikające z art. 50 ust. 2 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Odszkodowania należałoby dochodzić z ubezpieczenia OC rolnika, gdyby do szkody doszło w związku z ruchem pojazdu wolnobieżnego w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym, będącego w posiadaniu rolnika (w rozumieniu ustawy) posiadającego gospodarstwo rolne, o ile ponadto pojazd użytkowany był w związku z posiadaniem tego gospodarstwa rolnego.
Sąd Apelacyjny w Poznaniu słusznie ustalił, że powyższe przesłanki nie zachodziły w niniejszej sprawie. Pozwany ubezpieczyciel nie udowodnił, że ładowarka teleskopowa była pojazdem wolnobieżnym. Ponadto, jej właścicielem, biorącym aktywny udział w obsłudze pojazdu w dniu pożaru, był brat dzierżawcy hali (tzn. brat rolnika), który sam rolnikiem nie był i gospodarstwa rolnego, w którym doszło do szkody, nie posiadał. To ta osoba, a nie dzierżawca hali, będąc właścicielem pojazdu (a tym samym jego tzw. samoistnym posiadaczem), ponosiła odpowiedzialność cywilną za szkodę wynikłą z pożaru. Odpowiedzialność tę ubezpieczał pozwany zakład ubezpieczeń. Z tych względów Sąd Apelacyjny doszedł do przekonania, że nasza decyzja aby odszkodowanie za pożar hali dochodzone było z ubezpieczenia OC pojazdu mechanicznego, a nie od ubezpieczyciela OC dzierżawcy hali jako rolnika, była słuszna. Wyrok jest prawomocny. Kwota odszkodowania, powiększona o odsetki ustawowe za opóźnienie liczone od lutego 2016 roku wyniosła ponad 973 tys. zł. (sygn. I ACa 361/21).
Pod linkami poniżej dowiesz się więcej na tematy związane ze szkodami pożarowymi:
dochodzenie odszkodowań za pożar
brak przeglądu instalacji elektrycznej a odszkodowanie za pożar
odszkodowanie za pożar prasy rolniczej do słomy
milion złotych odszkodowania za pożar
odszkodowanie za pożar – dopłata 311 tys. zł ponad 37 tys. zł
radca prawny dr Michał Strzelbicki
tel. kom. 510 943 567
e-mail: mstrzelbicki@eventum.com.pl
radca prawny Mariusz Sadowski
tel. kom. 502 603 736
e-mail: msadowski@eventum.com.pl