Odszkodowanie za skręt jądra – kolejny wygrany proces

Wygraną w całości zakończył się kolejny już prowadzony przez Kancelarię EVENTUM proces o odszkodowanie za skręt jądra. Tym razem jednak uzyskanie satysfakcjonującego wyroku wymagało postępowania sądowego w dwóch instancjach.

Sprawa dotyczyła 13-letniego chłopca, u którego wystąpiły ewidentne objawy skrętu jądra (silny ból pojawiający się nagle, obrzęk moszny). Stan taki wymaga pilnego zabiegu operacyjnego, który jest jedyną szansą na uratowanie jądra. Warunkiem jego przeprowadzenia jest jednak szybkie postawienie właściwej diagnozy, do której konieczne jest: 1) trafienie pacjenta na kompetentnego lekarza oraz 2) wykonanie badania USG. Nasz małoletni Klient niestety nie miał tego szczęścia, dlatego z przychodni, do której się zgłosił, został odesłany z diagnozą stanu zapalnego i zaleceniami brania leków i obserwacji moszny. Przy okazji kolejnej wizyty lekarskiej w innej placówce 2 dni później na uratowanie jądra było już za późno. Konieczna okazała się jego amputacja.

PZU S.A. jako ubezpieczyciel przychodni uznał swoją odpowiedzialność i wypłacił chłopcu kwotę 40 tys. zł. Opierając się na naszym doświadczeniu w podobnych sprawach (pisaliśmy o nich np. tutaj) zdecydowaliśmy się pozwać ubezpieczyciela o dalsze 80 tys. zł zadośćuczynienia za skręt jądra. Niestety, Sąd Okręgowy w Warszawie w I instancji oddalił powództwo (sygn. I C 837/18). Zdaniem Sądu najważniejszym jest, by przyznane zadośćuczynienie utrzymane było w rozsądnych granicach i nie było nadmierne. W ocenie Sądu, wypłacona dziecku przez ubezpieczyciela kwota 40 tys. zł to całkowicie wystarczające odszkodowanie za skręt jądra. Jak ocenił Sąd, na skutek błędu w leczeniu powodowi przez 2 dni towarzyszył ból, a choć utrata jądra jest obciążeniem psychicznym, to jednak nie wpłynęła na płodność, libido, stan hormonalny czy możliwość podejmowania aktywności seksualnej w przyszłości. Również ryzyko utraty drugiego jądra jest zdaniem Sądu statystycznie niskie. Wynikający z amputacji jądra defekt jest zdaniem Sądu estetyczny/wizualny i choć wpływa na samoocenę powoda, to może być w łatwością usunięty przez wszczepienie implantu…

Wyrok Sądu Apelacyjnego – odszkodowanie za skręt jądra musi być wyższe

odszkodowanie za skręt jądra

Od oczywiście krzywdzącego naszego małoletniego Klienta wyroku Sądu I instancji wnieśliśmy apelację, którą Sąd Apelacyjny w Warszawie uwzględnił w całości, zasądzając na rzecz chłopca dalsze odszkodowanie za skręt jądra w kwocie 80 tys. zł, do łącznej kwoty 120 tys. złotych. Wyrok jest prawomocny (sygn. VI ACa 273/23).

Z powyższej sprawy wynika jeden ważny wniosek – swoich racji należy być pewnym i należy ich dochodzić do końca. Niekiedy może to wymagać wniesienia apelacji, nawet jeśli w I instancji nasze roszczenie zostało przez Sąd oddalone w całości.

Pomoc prawna w walce o pełne odszkodowanie za błąd lekarza

Sprawy o odszkodowanie za błąd lekarski są jednymi z najbardziej skomplikowanych. Szczególnie szeroki wachlarz możliwych roszczeń powoduje, że najlepiej w takich sprawach zdać się na profesjonalną pomoc prawną. Nasza wiedza i doświadczenie pozwolą Państwu wybrać właściwą drogę dochodzenia odszkodowania za błąd lekarski oraz uzyskać maksymalne odszkodowanie. Zapraszamy do kontaktu w celu bezpłatnej analizy sprawy i dołącz do poszkodowanych, którzy już uzyskali odszkodowanie.

Nasi prawnicy, radcowie prawni z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu spraw o odszkodowania pomogą ocenić także Twoją sprawę, poradzą jakie roszczenia Ci przysługują i jakich dokumentów potrzebujesz.

Wstępna analiza Twojej sprawy jest całkowicie bezpłatna.

Kliknij tutaj i dowiedz się więcej, jak pomagamy w sprawach o błędy w leczeniu. Tutaj przeczytasz o naszych sukcesach w sprawach medycznych.

Zadzwoń lub napisz do nas po bezpłatną konsultację Twojej sprawy. Nie bądź już sam w starciu z prawnikami ubezpieczyciela. Nasi prawnicy są po Twojej stronie.

dr Michał Strzelbicki

radca prawny, założyciel EVENTUM

tel. kom.  510 943 567

e-mail: mstrzelbicki@eventum.com.pl

Mariusz Sadowski

radca prawny

tel. kom. 502 603 736

e-mail: msadowski@eventum.com.pl

Pod linkami poniżej znajdziesz informacje dotyczące podobnych tematów:

odszkodowanie za dystocję barkową,

odszkodowanie za błąd medyczny przy porodzie,

odszkodowanie za błąd lekarski przy leczeniu zawału serca,

zadośćuczynienie za naruszenie praw pacjenta,

brak zgody pacjenta na zabieg a odszkodowanie,

przedawnienie roszczeń o odszkodowanie.

Scroll to Top