Jeżeli otrzymałeś od ubezpieczyciela sprawcy wypadku odszkodowanie w oparciu o kosztorys ubezpieczyciela, to zapewne otrzymałeś zaniżone odszkodowanie z OC. Poniżej wyjaśniamy co zrobić, aby prawidłowo zweryfikować wysokość uzyskanego odszkodowania oraz uzyskać z ubezpieczenia pełną należną kwotę.
Jak ubezpieczyciele zaniżają odszkodowanie za samochód z OC sprawcy?
Po oględzinach pojazdu otrzymałeś wreszcie kosztorys naprawy swojego samochodu od ubezpieczyciela sprawcy wypadku i zastanawiasz się, czy kosztorys ten jest prawidłowy, czy też odszkodowanie jest zaniżone?
Sprawdź kilka podstawowych elementów w kosztorysie ubezpieczyciela, aby dowiedzieć się czy dostałeś od ubezpieczyciela zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy.
Sprawdź w kosztorysie ubezpieczyciela:
– ile wynosi stawka za roboczogodzinę – zazwyczaj ubezpieczyciele stosują stawkę robocizny rzędu 50-60 zł netto za roboczogodzinę, gdy średnio-rynkowe stawki robocizny przy naprawie pojazdu są około dwa razy wyższe; tym samym już tylko na tym elemencie kosztorysu ubezpieczyciel zaniża Ci odszkodowanie o połowę!
– rodzaj ujętych w kosztorysie części zamiennych – czy są to nowe i oryginalne części zamienne (oznaczone symbole O), czy też zamiennik tj. często podróbki niewiadomego pochodzenia i jakości (części te są oznaczone w kosztorysie jako Q, P, PC, PT, PJ); ceny zamienników mogą być nawet kilkukrotnie niższe niż oryginalnych części zamienne;
– czy ceny części zamiennych zostały umniejszone o amortyzację (urealnienie, „rabaty”) – często odszkodowanie za części jest umniejszane przez ubezpieczycieli nawet o kilkadziesiąt procent ich wartości z tytułu bezprawnej amortyzacji;
– czy ubezpieczyciel uwzględnił w kosztorysie pełny zakres uszkodzeń samochodu, czy też pominął część uszkodzeń pojazdu;
– czy ubezpieczyciel przypadkiem nie zakwalifikował do naprawy części nadające się już tylko do wymiany na nowe;
– czy ubezpieczyciel umniejszył ilość materiału lakierniczego i czasu pracy lakiernika (tzw. współczynnik odchylenia).
Jeżeli w otrzymanym kosztorysie ubezpieczyciela znajdziesz chociaż jedną z ww. nieprawidłowości, to otrzymałeś od ubezpieczyciela zaniżone odszkodowanie z OC! Dostałeś zapewne połowę albo i mniej należnego Ci pełnego odszkodowania za samochód z OC sprawcy wypadku.
Czy dostanę pełne odszkodowanie z OC bez naprawy pojazdu albo bez faktur za naprawę?
Zastanawiasz się może jednak, czy możesz dostać pełne odszkodowanie mimo, że nie naprawiłeś samochodu albo nie masz faktur za naprawę? Oczywiście, że możesz dostać pełne odszkodowanie z OC za samochód bez jego naprawy lub bez faktur za naprawę pojazdu. Nie masz bowiem obowiązku naprawy samochodu. Nie musisz mieć także faktur za naprawę samochodu, aby otrzymać pełne odszkodowanie z OC sprawcy wypadku!
Jak uzyskać pełne odszkodowanie za samochód z OC?
Odpowiedź jest prosta – wystarczy, że prześlesz do nas kosztorys ubezpieczyciela na e-mail biuro@eventum.com.pl
Nasi prawnicy, radcowie prawni z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu spraw o odszkodowania za samochody z OC pomogą ocenić także Twoją sprawę. Poradzą jakie roszczenia Ci przysługują i doradzą Ci w szczegółach jak uzyskać pełne odszkodowanie z OC sprawcy wypadku. Weryfikacja sprawy jest całkowicie bezpłatna. Skontaktuj się z nami i nie bądź już sam w sporze z ubezpieczycielem.
Nasi prawnicy, radcowie prawni z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu spraw o odszkodowania pomogą ocenić Twoją sprawę, poradzą jakie roszczenia Ci przysługują i jakich dokumentów potrzebujesz. Weryfikacja sprawy pod kątem możliwości jej poprowadzenia przez nas jest całkowicie bezpłatna. Skontaktuj się z nami i nie bądź już sam w sporze z ubezpieczycielem. Kliknij tutaj i dowiedz się więcej o tym, jak pomagamy w uzyskaniu pełnego odszkodowania za uszkodzony samochód.
Kontakt:
radca prawny dr Michał Strzelbicki
tel. kom. 510 943 567
e-mail: mstrzelbicki@eventum.com.pl
radca prawny Mariusz Sadowski
tel. kom. 502 603 736
e-mail: msadowski@eventum.com.pl
Telefon do sekretariatu kancelarii: 61 855 24 45
godz. otwarcia: pn-pt 9:00 – 17:00
Opinia niezależnego rzeczoznawcy samochodowego
Aby dokładnie określić o ile ubezpieczyciel zaniżył odszkodowanie za samochód warto jest zlecić niezależnemu rzeczoznawcy samochodowemu sporządzenie opinii w celu ustalenia pełnych średnio-rynkowych kosztów naprawy pojazdu po danym wypadku, wyceny wartości pojazdu w stanie nieuszkodzonym na dzień wypadku lub także wyceny wartości pojazdu w stanie uszkodzonym po przedmiotowym wypadku. Przedmiotowa opinia, kosztorysy i wyceny będą następnie podstawą do precyzyjnego sformułowania kwoty żądanej pozwem. Opinie takie, wyceny i kosztorysy wykonać może na Państwa zlecenie np.:
Sebastian Szabela
Tel. +48 503 147 999
e–mail: opinie@wskgroup.pl
Jeśli interesują Cię podobne informacje dotyczące szkód w pojazdach, zapoznaj się z tekstami dostępnymi pod linkami poniżej:
–odszkodowanie za samochód z OC na kosztorys,
–szkoda całkowita z ubezpieczenia OC i AC,
–odszkodowanie za przestój pojazdu z OC sprawcy wypadku,