Poza niepowetowaną stratą rodzina osoby zmarłej musi zmierzyć się z ogromem możliwych roszczeń i dokumentów niezbędnych do ich uzyskania. Nasi eksperci, wyposażeni w szeroką wiedzę i wieloletnie doświadczenie, pomogą Państwu w pozyskaniu wszelkich roszczeń przysługujących w tych przykrych okolicznościach.
Nasi specjaliści postarają się również o uzyskanie przysługujących odszkodowań z polis NNW, na życie, jak i z ubezpieczenia społecznego. Główną motywacją naszych działań jest chęć pomocy klientom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. Zrobimy wszystko, by zadbać o Państwa interesy w sposób właściwy.
Nasze doświadczenie
Sprawy o odszkodowanie dla bliskich osoby zmarłej
➡️ rodziny ofiar wypadków komunikacyjnych ‒ pieszych i rowerzystów potrąconych ze skutkiem śmiertelnym przez pojazdy,
➡️ bliskich osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy oraz w gospodarstwach rolnych,
➡️ zmarłych w konsekwencji błędów medycznych popełnionych przez personel medyczny w toku leczenia.
Mowa tu przede wszystkim o takich przedsięwzięciach jak budowa stadionów piłkarskich, jak również obiektów infrastruktury transportu szynowego. Do grona naszych klientów zaliczają się również krewni katastrof, do których doszło w ruchu lądowym. W każdym przypadku mogą Państwo liczyć na bogate doświadczenie poparte rozległą wiedzą oraz empatię i zaangażowanie w sprawę.
3. ZWROT KOSZTÓW LECZENIA I POGRZEBU
Są to w szczególności koszty:
- zakupu trumny, zniczy, wieńców pogrzebowych i kwiatów,
- nagrobka,
- zakupu ubrań dla zmarłego i odzieży żałobnej dla rodziny,
- związane z opłatą za miejsce na cmentarzu,
- związane z ceremonią pogrzebową, w tym ofiara za posługę kapłańską,
- stypy lub innej zwyczajowo przyjętej uroczystości.
Wówczas bazę do ustalenia wysokości poniesionych przez uprawnionego kosztów pogrzebu i pochówku zmarłej bliskiej osoby stanowi orzecznictwo sądów. Właśnie na tej podstawie oszacujemy wysokość kosztów i wniesiemy o ich zwrot na podstawie zwyczajowego postępowania w Państwa środowisku.
Zasiłek pogrzebowy
Wypłaca się go najczęściej w sytuacji, gdy osoba zmarła posiadała ustalone prawo do emerytury lub renty, emerytury pomostowej i renty socjalnej. Zasiłek pogrzebowy przysługuje jednak również w przypadku, gdy osoba zmarła nie posiadała ustalonego prawa do któregoś z tych świadczeń, ale spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania.
Co do zasady o uzyskanie tego zasiłku może starać się podmiot, który faktycznie pokrył koszty pogrzebu i pochówku zmarłego. Warto wspomnieć, że wlicza się do tego nie tylko członków rodziny. O to świadczenie może starać się bowiem także pracodawca poszkodowanego, gmina, ośrodek pomocy społecznej, powiat oraz kościół.
Jakich dokumentów potrzebuję, by otrzymać zasiłek pogrzebowy?
Co ważne, ten ostatni dokument nie będzie wymagany w sytuacji, gdy zmarły prowadził działalność na własny rachunek. Wyłączenie dotyczy również osób współpracujących z tego rodzaju podmiotem.
Kiedy najpóźniej należy złożyć wniosek o zasiłek pogrzebowy?
Istnieje jednak prawny wyjątek od tego terminu. W szczególnych okolicznościach Zakład Ubezpieczeń Społecznych zezwala na złożenie wniosku w okresie 12 miesięcy od daty wystawienia aktu zgonu. Warto ponadto pamiętać o jeszcze jednej kwestii, która wynika bezpośrednio z orzecznictwa Sądu Najwyższego.
Kancelaria Odszkodowawcza EVENTUM charakteryzuje się znajomością i wnikliwością w poszukiwaniu tego rodzaju stanowisk i postanowień. Dzięki temu jesteśmy w stanie Państwu pomóc w podobnych sytuacjach. Jeżeli zakład ubezpieczeń odjął od kwoty odszkodowania wartość zasiłku pogrzebowego, pomożemy odzyskać od niego całość należnej kwoty wraz z odsetkami.
Zasiłek pogrzebowy przysługuje temu, kto faktycznie pokrył koszty pogrzebu, w tym również pracodawcy poszkodowanego, gminie, powiatowi, kościołowi czy ośrodkowi pomocy społecznej.
UWAGA: Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, zasiłek pogrzebowy nie podlega uwzględnieniu przy określaniu wysokości odszkodowania z tytułu zwrotu kosztów pogrzebu na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego o czynach niedozwolonych. Oznacza to, iż zakłady ubezpieczeń wypłacając odszkodowanie osobom, które faktycznie poniosły koszty pogrzebu, nie mają prawa pomniejszać odszkodowania o kwotę zasiłku pogrzebowego wypłacaną z ZUS.
Zapewniamy, iż z pomocą naszej wiedzy oraz znajomości judykatury, ci z Państwa, którym pomniejszono w ten sposób odszkodowanie, będą w stanie skutecznie wystąpić do ubezpieczyciela i uzyskać całość należnej kwoty wraz z odsetkami.
5. RENTA RODZINNA
Co więcej, na wypłat renty rodzinnej mogą liczyć również osoby bliskie zmarłemu, który przed śmiercią pobierał zasiłek emerytalny bądź świadczenie emerytalne. Pierwszym rodzajem osób, które mogą starać się o taką rentę, są dzieci zmarłego. Wypłata renty następuje do 16. roku życia dziecka bądź 25.
Po spełnieniu pewnych warunków, o rentę rodzinną mogą starać się również inne osoby bliskie zmarłemu. Są to w szczególności wnuki, rodzeństwo oraz inne dzieci, które zmarły przyjął na wychowanie zanim ukończyły pełnoletniość. Te osoby muszą jednak spełniać takie warunki jak dzieci własne.
Ponadto jeżeli rodzice uprawnionych żyją, renta rodzinna przysługuje tylko, jeżeli nie mogą im zapewnić utrzymania ubezpieczony emeryt lub rencista bądź jego małżonek był opiekunem tych osób ustanowionym przez sąd.
Prawo do renty rodzinnej małżonka i rodziców zmarłego
Kolejnym przypadkiem prawa do renty rodzinnej dla owdowiałego małżonka jest fakt wychowania co najmniej jednego z dzieci, wnuków lub rodzeństwa, którzy są uprawnieni do renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Dzieci te muszą jednak być poniżej 16. lub 18. roku życia – w tym drugim przypadku gdy się uczą bądź są całkowicie niezdolne do pracy.
Niezwykle ważną kwestią jest sposób, w jaki kilka osób uprawnionych może starać się o rentę rodzinną. W porównaniu do poprzedniej omówionej renty alimentacyjnej, tym razem renta rodzinna przysługuje wszystkim tym osobom łącznie. W razie wystąpienia takiej konieczności suma tej renty może zostać podzielona pomiędzy wszystkich uprawnionych.
➡️Dzieci
➡️ Wnuki, rodzeństwo i inne dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletniości
➡️Wdowa/wdowiec
➡️Rodzice
6. JEDNORAZOWE ODSZKODOWANIE Z TYTUŁU ŚMIERCI POSZKODOWANEGO PRZY PRACY
Warto pamiętać, że temu ubezpieczeniu podlega co do zasady każda osoba, która była objęta ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu. Które osoby z rodziny zmarłego mogą starać się o tego rodzaju jednorazowe świadczenie? Są to przede wszystkim małżonek, o ile sąd nie orzekł separacji, a także dzieci.
Dodatkowo o odszkodowanie z tytułu śmierci poszkodowanego przy pracy mogą wystąpić rodzice zmarłego. W rozumieniu przepisów prawa są to także osoby przysposabiające, macocha i ojczym. W tej sytuacji należy spełnić jednak jeszcze jeden warunek.
Kiedy rodzice mogą starać się o jednorazowe odszkodowanie z ZUS?
Analogicznie prawo to występuje jeżeli w wyniku ugody sądowej bądź wyroku sądu zostało ustalone prawo do alimentów ze strony poszkodowanej osoby zmarłej. Warto pamiętać o jeszcze jednym szczególe związanym z samym procesem starania się o takie świadczenie przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.
Jeżeli chodzi o katalog osób uprawnionych, przysługuje ono:
UWAGA: Należy pamiętać, iż przy dochodzeniu jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy należy przedłożyć w ZUS określoną dokumentację, wymaganą dla tego typu wypadków.
Więcej informacji na temat odszkodowańh
Kancelaria Odszkodowawcza EVENTUM stara się na każdym kroku edukować swoich klientów w taki sposób, by mogli stać się osobami świadomymi swoich praw. Zapraszamy więc do naszego Centrum Pomocy Poszkodowanym, w którym można dowiedzieć się więcej na temat odszkodowań.
➡️ Poradnik – źródła i rodzaje świadczeń z tytułu śmierci osoby bliskiej,
➡️ Zwrot kosztów pogrzebu z ubezpieczenia OC,
➡️ Renta po śmierci osoby bliskiej z ubezpieczenia OC,
➡️ Przedawnienie roszczeń po śmierci osoby bliskiej
radca prawny dr Michał Strzelbicki tel. 510 943 567 📞
sekretariat kancelarii tel. 61 855 24 45 📞