Zamiana renty na jednorazowe odszkodowanie

Do naszej kancelarii zwrócił się Pan Paweł, któremu ubezpieczyciel zaproponował zamianę wypłacanej renty powypadkowej na jednorazową kwotę odszkodowania. Jest to tak zwana kapitalizacja renty. Pan Paweł podjął się negocjacji z ubezpieczycielem, w wyniku których ostatecznie zaproponowana kwota wynosiła 260.000 zł.

Zamiana renty na odszkodowanie – najpierw analiza sprawy, później negocjowanie kwoty odszkodowania

zamiana renty na odszkodowanie

W tym momencie Pan Paweł poprosił nas o pomoc w dalszych negocjacjach. W pierwszej kolejności dokonaliśmy dokładnej weryfikacji kwoty renty uzyskiwanej przez Klienta od ubezpieczyciela. Analiza ta doprowadziła do wniosku, że renta z tytułu utraconych dochodów otrzymywana przez Pana Pawła zamiast około 2 tys. zł, powinna wynosić 4 tys. zł miesięcznie. Ponadto ustaliliśmy, że Pan Paweł powinien otrzymywać od ubezpieczyciela dalszą rentę w kwocie kilkuset złotych miesięcznie tytułem zwiększonych potrzeb (koszty leczenia, rehabilitacji).

Na podstawie dokonanej przez nas analizy, wezwaliśmy ubezpieczyciela do podwyższenia wysokości renty, a także do spłaty zaniżonych rent za okresy wcześniejsze. Po rozpatrzeniu naszego zgłoszenia, ubezpieczyciel zwiększył miesięczną rentę do kwoty 4.237 zł. Ponadto, towarzystwo wypłaciło Panu Pawłowi blisko 83 tys. zł jako spłatę wcześniej zaniżonych rent.

Negocjacje ugody kapitalizującej rentę – wyższe odszkodowanie

Dopiero w tym momencie powróciliśmy do rozmów o ugodzie, zamianie renty na jednorazowe odszkodowanie. Przeprowadzone negocjacje doprowadziły do zawarcia ugody na kwotę 699.000 zł. Nasze przystąpienie do sprawy pozwoliło zatem Klientowi nie tylko na podwyższenie kwoty odszkodowania o 439.000 zł, ale także na uzyskanie blisko 83 tys. zł tytułem spłaty rent wcześniejszych. Łącznie zatem uzyskaliśmy dla Klienta ponad pół miliona złotych dodatkowego odszkodowania.

Rozważnie przeprowadzona kapitalizacja renty (zamiana renty na jednorazowe odszkodowanie) może być bardzo korzystnym rozwiązaniem dla osoby poszkodowanej. Warunkiem jest jednak, że uzyskana kwota faktycznie będzie odpowiednia (jak pokazuje powyższy przykład, kwoty oferowane przez ubezpieczycieli potrafią być znacznie zaniżone). Ważne jest także, by osoba poszkodowana uzyskane pieniądze mądrze zainwestowała. Więcej na temat zamiany renty na jednorazowe odszkodowanie piszemy tutaj.

Jeżeli zatem otrzymaliście Państwo od ubezpieczyciela propozycję zamiany renty na jednorazowe odszkodowanie, przed podjęciem decyzji warto skontaktować się ze specjalistą, który odpowiednio zadba o Państwa interesy. Zapraszamy do kontaktu, nasi prawnicy od odszkodowań służą pomocą w procesie kapitalizacji renty.

Kontakt:

radca prawny dr Michał Strzelbicki

tel. kom. 510 943 567

e-mail: mstrzelbicki@eventum.com.pl

radca prawny Mariusz Sadowski

tel. kom. 502 603 736

e-mail: msadowski@eventum.com.pl

Scroll to Top