TU na Życie WARTA S.A. odmówiło uposażonej wypłaty świadczenia za śmierć ubezpieczonego wskazując, że ubezpieczony przy zawarciu umowy ubezpieczenia na życie zataił fakt, że przebywał na zwolnieniu lekarskim dłuższym niż 30 dni w okresie roku przed zawarciem umowy.
Uposażona zleciła nam zweryfikowanie stanowiska ubezpieczyciela. Po analizie warunków umowy ubezpieczenia, a przede wszystkim procesu zawarcia umowy ubezpieczenia, a także wcześniejszych kontaktów ubezpieczonego z rzeczonym ubezpieczycielem, doszliśmy do wniosku, że odmowa wypłaty świadczenia z przedmiotowej umowy ubezpieczenia na życie jest błędna.
W odwołaniu od stanowiska odmownego ubezpieczyciela przedstawiliśmy ubezpieczycielowi merytoryczne argumenty za uchyleniem stanowiska odmawiającego wypłaty świadczenia z umowy ubezpieczenia na życie za śmierć ubezpieczonego. Nie byliśmy zdziwieni, gdy mimo to ubezpieczyciel podtrzymał swe stanowisko odmowne. Tym samym zaleciliśmy naszej Klientce pozwanie ubezpieczyciela o świadczenie z tytułu śmierci ubezpieczonego, a z czym nasza Klientka się zgodziła.
W toku procesu sądowego udowodniliśmy, że ubezpieczony w toku zawierania umowy ubezpieczenia na życie nie zataił przed ubezpieczycielem faktu przebywania na zwolnieniu lekarskim dłuższym niż 30 dni w ciągu roku przed zawarciem umowy ubezpieczenia na życie albowiem agent ubezpieczeniowy w toku zawierania umowy ubezpieczenia na życie o to nie pytał! Z przeprowadzonych dowodów wynikało, że w toku zawierania umowy ubezpieczenia padło pytanie agenta ubezpieczeniowego, ale o to, czy ubezpieczony w chwili zawierania umowy ubezpieczenia nie przebywa na zwolnieniu lekarskim.
Sąd Okręgowy w Poznaniu wyrokiem z dnia 06.06.2024 r. XV Ca 1658/23 oddalił apelację pozwanego ubezpieczyciela. Ubezpieczyciel zamiast świadczenia w kwocie 50 tys. zł, na które umówiły się strony, wypłaci łącznie ponad 77 tys. zł (kwota główna, odsetki, koszty procesu).
Czy uposażona otrzymałaby świadczenie, gdyby agent zadał prawidłowe pytanie w toku zawierania umowy ubezpieczenia? W tej sprawie zapewne tak, gdyż na dobicie stanowiska odmownego ubezpieczyciela podnosiliśmy także, iż o fakcie wcześniejszego, długotrwałego przebywania ubezpieczonego na zwolnieniu lekarskim pozwany wiedział albowiem decyzjami z roku poprzedzającego zawarcie umowy ubezpieczenia ubezpieczyciel wypłacał ubezpieczonemu świadczenia z tytułu przebywania na wielomiesięcznym zwolnieniu lekarskim z innych umów ubezpieczeń na życie. Trudno uznać, aby ubezpieczony mógł wprowadzić w błąd ubezpieczyciela co do faktu, który ubezpieczyciel zna.
Zadzwoń lub napisz do nas po bezpłatną konsultację Twojej sprawy. Nie bądź już sam w starciu z prawnikami ubezpieczyciela. Nasi prawnicy są po Twojej stronie.
dr Michał Strzelbicki
radca prawny, założyciel EVENTUM
tel. kom. 510 943 567
e-mail: mstrzelbicki@eventum.com.pl
Mariusz Sadowski
radca prawny
tel. kom. 502 603 736
e-mail: msadowski@eventum.com.pl